Co to jest miłość bezwarunkowa i jej brak w dzieciństwie?
Bezwarunkowa miłość własna to budowanie zdrowej relacji z samym sobą. Jest warunkiem wstępnym do pełnego i trwałego uzdrowienia.
Miłość bezwarunkowa w dzieciństwie to nie koncentracja na postępowaniu dziecka tylko na szukaniu przyczyn takowego postępowania. Rodzic w pełni akceptuje dziecko, zwraca uwagę na jego potrzeby, pragnienia i intencje. Zwraca uwagę na to co dziecko myśli i przeżywa. W miłości bezwarunkowej nie nagradzamy za tzw. dobre postępowanie i nie karzemy za tzw. złe postępowanie. Dzieci są kochane i akceptowane bez stawiania żadnych warunków.
Jednak istnieje również tzw. miłość warunkowa, gdzie rodzice koncentrują się tylko na zachowaniach dziecka. Dzieci są akceptowane i kochane tylko za to co robią lub czego nie robią. Stosowane są kary i nagrody. Dziecko doświadcza logicznych konsekwencji typu zabieranie własności bądź zakazywanie czegoś. Przyczyna zachowania dziecka nie jest w ogóle brana pod uwagę. W tym wypadku pomijane są potrzeby, myśli, intencje, emocje oraz pragnienia dziecka. Dzieci nabywają przekonania, że są kochane i akceptowane tylko wtedy gdy są posłuszne i grzeczne.
Miłość bezwarunkowa pozwala budować poczucie własnej wartości. Dzieci czują się wtedy ważne, wartościowe i w pełni akceptowane.
W miłości warunkowej zadaje się dziecku ból i cierpienie. Dziecko przeżywa złość, frustrację i upokorzenie. Poczucie własnej wartości jest zupełnie na dnie. Dziecko nie czuje się ani akceptowane ani kochane. Dziecko nabywa wtedy poczucie winy, wstyd, nienawiść do siebie, wątpi w siebie i non stop się osądza. To wszystko powoduje, że przestaje kochać siebie już w dzieciństwie a później w życiu dorosłym. Rozpoczyna się walka o akceptację praktycznie w każdej dziedzinie życia. Takie dziecko jako dorosły nie potrafi nikomu zaufać, wymaga od siebie zbyt wiele, ma ogromne problemy z tolerancją, jest impulsywne lub zbyt wycofane.
Tak długo, jak trzymamy się poczucia winy, wstydu, nienawiści do siebie, zwątpienia w siebie lub samoosądzania, bardzo trudno jest podnieść wartość samego siebie i pokochać się bezwarunkowo. Jednak są to tylko programy, które właśnie w dzieciństwie nabywamy poprzez wychowanie naszych rodziców. Można to jednak zmienić.
Nie twierdzę, że jest to proste, ale poprzez sukcesywną pracę nad sobą jest to możliwe. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim uświadomienie sobie tego. Pokochanie siebie to tak naprawdę nasz wybór. Należy odrzucić wszystkie warunki, które zostały na nas nałożone w dzieciństwie, bądź które sami sobie nałożyliśmy. Bardzo ważna jest tutaj praca nad zaakceptowaniem siebie takim jakim się jest, bez masek itp. Powinniśmy odrzucić naszego wewnętrznego krytyka, który tak naprawdę bazuje i doradza nam z perspektywy naszych nabytych programów w dzieciństwie. Należy stawiać wyraźne granice wedle swojego samopoczucia. Mamy się czuć dobrze sami ze sobą i w każdej życiowej sytuacji. Należy zadbać o siebie, o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Powinniśmy stworzyć własne rytuały, które pozwolą na budowanie relacji z samym sobą. Dla jednych może to być sport, dla innych malowanie, robótki, praca fizyczna i tym podobne, wszystko to co lubimy i jest dla nas satysfakcjonujące. Bardzo ważnym krokiem jest również odkrycie własnej duchowości czyli rozpoczęcie podróży do poznania samego siebie, odkrycie swoich myśli, uczuć, emocji i docenienie siebie za to kim się jest.
Kochanie siebie ma wiele korzyści. Zaczynamy doświadczać pozytywnych emocji, przestajemy mieć uczucie, że musimy walczyć, zaczynamy płynąć w życiu, a gdy płyniemy jesteśmy w stanie przełamywać wszelkie ograniczające wzorce myślowe i przekonania. Wszystko staje się prostsze. Wszystkie trudności, które oczywiście nadal w życiu będą się pojawiać, przestają być problemami, tylko stają się wyzwaniami do rozwiązania. Dzięki temu rozwijamy się a nie stoimy w miejscu. Nasze potrzeby stają się ważne, MY stajemy się ważni dla siebie samych.
W tym wszystkim cudowne jest to, że właśnie już TERAZ możesz zacząć kochać siebie. I tego Wam wszystkim życzę.
Źródło obrazu: Gerd Altmann z Pixabay